Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü…

Blog

Omuz Çıkığı Hakkında

omuz-cıkıgı-nedir

Omuz Çıkığı Belirtileri

Omuz Çıkığı Nedir?

Üst kol kemiğinin omuz ile birleştiği nokta ile eklem kemiğinin birbirinden ayrılması sonucu ile ortaya çıkan bir yaralanma türüdür. Vücudumuzda ki en hareketli eklem omuz eklemimizdir.Bu yüzden çıkıklara maruz kalma riski diğer kemiklere oranla daha yüksektir.

Omuz Çıkığı Belirtileri

Omuzun gözle fark edilebilecek şekilde deforme olması veya yerinden oynatılamaması, omuz çevresinde şişlik, morarma ve yoğun ağrı, Omuz hareketlerini gerçekleştirememe gibi durumlar en belirgin belirtilerdir. Omuz çıkıkları ayrıca boyun ya da kolun alt kısımları gibi ekleme yakın bölgelerde uyuşma, güçsüzlük veya karıncalanmalara neden olabilir. Omuz kaslarının kemik aralarına sıkışmasıyla kas spazmı gerçekleşebilir. Bu da ağrı yoğunluğunu artırır.

Omuz Çıkığı Nedenleri

Omuz eklemi vücudun en sık yerinden çıkan eklemidir. Birkaç yönde hareket edebilmesinden dolayı omuzlarda öne, arkaya, sağa ve sola doğru kısmi veya tam çıkıklar meydana gelebilir. Ayrıca, omuz kemikleri ile eklemleri kaynaştıran doku da gerilebilir. Omuz kemiğinin yerinden çıkması için ani ve güçlü bir hareket veya darbe olması gerekir. Omuz ekleminin aşırı dönmesi sonucu üst kol kemiği omuz ile birleştiği eklem bölgesinde yerinden çıkar. Omuzun dengesiz ve aşırı dönmesi üst kol kemiğinin omuz yuvasının dışına kısmen çıktığı kısmi çıkıklara da neden olabilir.

 

20 Ekim 2017 Genel , , , , , , ,
About MASTER

Leave a Reply