Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü…

Blog

Menisküs Yırtığı Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme

Menisküs Yırtığı

Genellikle sporcularda rastlanan bir hastalık olan menisküs yırtıkları, kişinin ani yön değiştirmesi ve durması sırasında ortaya çıkabiliyor. Şiddetli ağrı, şişlik ve dizin bir anda kilitlenmesine neden olabilen menisküs yırtıkları, bebeklik çağından itibaren doğuştan anomalileri zemininde de gelişebiliyor.
Menisküs, diz ekleminde bulunan bir kıkırdak yapıdır. Dizin sabit bir şekilde durarak, üstüne binen ağırlığı eşit derecede yaymasını sağlar. Menisküs yırtığı, dizin aniden dönmesi veya bükülmesi ile oluşmaktadır. Dış menisküste gözlemlenen doğuştan bozukluk, sporcularda meydana gelen yırtıklar ve ileri yaşlarda gelişen menisküs yaşlanmaları olarak 3 grupta sınıflandırılır. Vücudun en sık yaralanan bölgelerden biri de menisküslerdir. Menisküs diz ekleminin iç kısmında ortada bulunan bir kıkırdaktır. Bu yapı sert, düz ve lastiksi bir dokudur. Eklem yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler. Dizde bir adet iç kısımda (iç menisküs) ve bir adet de dış kısımda (dış menisküs) olmak üzere iki adet menisküs bulunur.

 

 

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Dizde ağrı, bacağı bükerken ve gererken zorlanma hissi, diz içinde sıvı birikmesi sonucu dizde şişkinlik, yürümekte zorlanma ve dizde kilitlenme menisküs yırtığının başlıca belirtileridir. Menisküs yırtığı ilk oluştuğunda bu belirtiler gözlemlenmeyebilir. Fakat zaman geçtikce ağrı artmaya başlar. Yaralanmaların şiddetine göre menisküs yırtığına çapraz ve yan bağların kopması gibi sorunlar da eşlik edebilir.

10 Kasım 2017 Genel , ,
About MASTER

Leave a Reply