Kemik Kırığı Tedavisi

Kemik Kırılması ve Tedavinin Süreci

Kemik kırılması ani olan bazı düşmeler, çarpmalar ve darbelerin alınması sonucunda oluşan sağlık problemlerinden biridir. Son derece acılı bir süreç olarak bilinmektedir. Kemik kırılması çeşitli bölgelerde çatlamalara neden olabiliyorken bazı bölgelerde de parçalanmaya kadar ilerleyebilmektedir ve yine bazı bölgelerde de kırılmalar kendini hiç göstermeyebilir. Kemik kırılması oluşmuş olan kısımda ilk olarak ağrı ve bazı şişkinlikler meydana gelir. Kırılma kendini şişkinlikler ve morluklar ile göstermektedir. Kemik kırılması oluştuğu anda yapılabilecek hususlara gelirsek ilki kemik uçlarını birbirleri ile doğru bir şekilde birleştirmektir. Kemik kırılması bulunan noktalar yoklandıkları zaman çeşitli tıkırtılar hissedilebilmektedir. Bazı esnalarda da kırılmış olan kemikler bazı kasları, deriyi ve etleri delebilmekte ve dışarıya kadar çıkabilmektedir.

Kırıkların Yol Açtığı Türler

Kırık oluştuktan bir süre sonra kırıkların yol açtığı türlerine göre bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi süreçleri zaman zaman hafif olabiliyorken bazen de zor süreçlere girilebilmektedir. Bu husus da kırığın oluştuğu bölgeye göre de değişimler sunabilmektedir. Kırık olduğu zamanlarda oluşan ağrıları minimuma indirmek ilk öncelik olacaktır her zaman. Oluşan ağrı ve çeşitli ödemlerin çeşitlerini azaltma amacı ile bazen ilaçlara başvurulabilmektedir ki ilaçlar da çoğu zaman fayda edebilmektedir. Ek olarak belirtmek gerekirse kırık bölgesine sıcak veya soğuk tamponlar yapılabilmekte ve fizik tedavi cihazlarından da hızlı bir şekilde faydalanabilmektedir. Bu ürünlere de elektrik akımları ve derin ısıtıcılar gibi farklı cihazları örnek gösterebiliriz. Bu yöntemler yine kırığın hızlıca iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Darbeler Sonucu Kırık ve Çatlamalar

Darbeler sonucunda kemiklerde bazı kırıklar veya bazı çatlaklar oluşabilir. Oluşan kırıkların acıları yumuşak doku zedelenmesi ve çeşitli çatlaklara göre de değişimler sunabilmektedir. Kapalı kırık veya açık kırık olarak da ikiye ayrılabilen kırık çeşitleri vardır. Kapalı kırıklar kemik derinin üstüne çıkmamış ve kendini göstermemektedir. Açık olan kırıklarda kırık kemik ucu deriyi delmiştir ve artık dışarıya çıkmıştır. Açık olan kırık çeşitlerinde mikrop kapma olasılığı oldukça yüksektir. Buna ek olarak kırık çeşitlerinden dolayı da oluşabilen ağrılar için de ekstra olan bazı bitkisel yollara başvurulabilir ve bu bitkisel yollarda ağrı sürecini dindirebilmektedir. Kırık ilk oluştuğu zamanlar doktora başvurulmalıdır