Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü…

Kalça Protezi

Kalça Protezi Hakkında

Zaman içerisinde aşırı zorlanması, ağır darbeler alması ve çeşitli sebeplerden dolayı deforme olan kalça eklemin aşınması sonrası ağrılar meydana gelmektedir. Deformenin artması sonrası sakatlığa kadar gidebilmektedir, Deforme aşırı ilerdeği zaman kalça protezinin takılması gerekebilir. Kalça protezi metal, metal-seramik karışımı veya polietilenden yapılmış yapay eklemlere denilmektedir. Kalça protezi ameliyatı, deforme olan eklem ile değiştirilme işlemidir. kalça protezi ameliyatı genel veya epidural anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrası ağrıyı engellemek için epidural veya damar yolundan takılan ağrı pompaları kullanılır. Ameliyat sonrasında solunum egzersizlerine başlanır. Ameliyat sonrasında belirli bir süre dizinize ağır yük olacak ağırlıklar kaldırmaktan uzak durmanız gerekmetir. Kalça protezi ameliyatına bağlı olarak hastanede kalış süresi 3-7 gün arasındadır.

Kalça Eklemi Sorunları Neden Oluşur?

Gençlerde

  • Doğuştan kaynaklanan genetik hastalıklar.
  • Çocukluk çağında geçirilen kalça eklemi hastalıkları.
  • Perthes hastalığı.
  • Osteonekroz hastalığı.
  • Romatizmal hastalıklar.
  • Tedavi olmamış kalça çıkığı gibi sebeplerden dolayı eklem kıkırdağının bozulması.

İleri Yaşlarda

  • Yaşlılığa bağlı olarak gelişebilir.
  • Kemik erimesi sonucunda gelişen kalça kırığından kaynaklanan kalça eklemi bozulması.
  • Kemik tümörü veya kanser metastazları nedeniyle kemiğin yapısının güçsüzleşmesi sonucunda patolojik kırığın oluşması.

Kalça Protez Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Kireçlenmeye bağlı kalça protezi ameliyatı için 2 önemli gerekçe vardır. Hastanın ağrısız yürüme mesafesi 300 metrenin altına düştüyse veya her gün ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyorsa kalça protezi ameliyatı olması gerekmektedir. Ağrıları nedeniyle ağrı kesici ilaçları kullanan hastalarda böbrek ve karaciğer hastalıkları oluşabilir. Hastanın yürümesinin ağrısız ve rahat olması, ağrıları sebebiyle kullandığı ağrı kesicileri bırakması için protez ameliyatı olmasında fayda vardır.

Kalça Protezi  Ameliyatı Olamayacaklar

Vücudunda aktif bir enfeksiyon bulunan hastalara enfeksiyon geçene kadar yapılamaz.
Denge problemi olup sürekli düşmesine sebep olan nörolojik hastalığı bulunan kişilere yapılamaz.
Ameliyat Dışında Neler Yapılabilir?
Kalça eklemi problemleri yaşayan kişiler için kalça protezi ameliyatı dışında ki diğer bir seçenek ise eklem dondurma ameliyatıdır. Eklem dondurma ameliyatı ağır işler yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. İki kalça eklemi de bozulmuş kişilere her iki kalça eklemine dondurma işlemi yapmak sakıncalıdır. Eklem dondurma işlemi ileri derecede hareketi kısıtladığı için fazla tercih edilmemektedir.

Total Kalça Protezi Ameliyatı Parsiyel Kalça Protezi Ameliyatı

parsiyel kalça protezi

Parsiyel Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Kalça protezinde hem kalça kemiği hem de yuvası değiştirildiğinde Total Kalça Protezi, sadece kalça kemiği değiştirilirse Parsiyel Kalça Protezi denir. Hastalara hangi tip protez yerleştirileceği,  ancak hastayı değerlendiren ortopedik cerrah tarafından karar verilebilir. Ayrıca protez de kemik çimentosu(sement) kullanılırsa çimentolu protez, kullanılmazsa çimentosuz protez olarak adlandırılır. Genç yaştaki hastalarda protezin değişmesi gerektiği gibi durumlarda çimentosuz protez tercih edilmektedir. Total Kalça Protezinde genç hastalar için kullanım ömrü daha uzun olan seramik başlı protezler tercih edilmektedir. Kemik tümörü ameliyatları sonrasında kemiğin çıkarılması gerektiğinde Özel Tümör Protezleri de vardır. Genç hastalarda kısmi kemik çıkarılması ile yapılan yüzey değiştirme protezlerinde hastanın kemiği sınırlı miktarda çıkarıldığı için 2. ameliyat daha kolay olmaktadır.

Ameliyat Süreci

Protez ameliyatı öncesinde hastaların muayeneden geçirilerek vücudunda hastalık veya bir enfeksiyon odağı olup olmadığı araştırılmalıdır. Ameliyattan önce tüm hastalara kan ve idrar testleri yaptıktan sonra sonuçlara göre hastalar ameliyata hazırlanır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda ilaca göre 5 ile 10 gün öncesinde ilaç kullanımını bıraktırılır, ilaç yerine daha kısa süreli kan sulandırıcı aşılar uygulanır. Ameliyattan sonra kanama riski ortadan kalkınca hasta eski tedavisine geri dönebilir, eğer ameliyatın kanamalı geçme ihtimali varsa hastaya kan nakli gerebilir.

Hasta ameliyattan sonraki 12 saat içerinde mobilize edilerek yürütülür. Çimentolu protezlerde ameliyat sonrasında tam bastırılırken, çimentosuz protezlerde kemik yapısına bağlı olarak bir süre baston ile bastırılır. Hasta kişi hastanede kaldığı süre boyunca 2-3 saat aralıklarla yürütülür. Bu durum oluşabilecek Derin Ven Trombozunu önlemenin en etkili yoludur. Ayrıca hastaya cilt altı düşük molekül ağırlıklı heparin enjeksiyonu uygulanır. Taburcu olurken kan sulandırıcı iğnelerin kullanımı bırakılıp tablet kullanılır, tablet kullanımı ameliyattan sonraki 30 gün boyunca kullanılması istenir.

total kalça protezi

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Kimlere Uygundur?

Kalça eklemi iltihabı, kalça çıkığı ya da damarlanma bozukluğuna bağlı olarak ileri safhalarına kalçası hasarlanmış hastalarda, farklı tedavi yollarından yarar sağlanamadıysa kalça protezi uygulanır. Günlük hayatımızı olumsuz etkileyen ağrılar, hareket edememe ve kısalık olmasından dolayı kalça protezi en iyi tedavi seçeneğidir. Hastanın 60 yaşın üstünde olması tercih edilir, ancak gerekli olduğu durumlarda daha genç hastalara da uygulanabilir.

Ameliyatta ve Sonrasında Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Kalça protezi ameliyatı esnasında kanama, kemikte kırılma, kemik çimentosunun erken donması ve sinirlerin yaralanması gibi problemler oluşabilir. Ameliyattan sonraki süreçte geç veya erken problemler gelişebilir.

Erken komplikasyonlar: Enfeksiyon, derin ven trombozu ve protezin yuvasından çıkması gibi riskleri vardır.

Geç komplikasyonlar: Protezin erken gevşemesi gibi komplikasyonlar gerekli tedbirler alınarak en aza indirilebilir ancak bu riskin tamamen ortadan kalkması mümkün değildir.

Total kalça protezinin ortalama ömrü 15 ile 20 yıl arasında değişmektedir. Protezin ömrü cerrahi tekniğe, konulan protezin türüne, hastanın aktivite düzeyine, kemik kalitesine ve kilosuna göre değişebilir.

Total Kalça Protezi Ardından Enfeksiyon Riskinden Korunmak İçin Yapılacaklar

Kana karışan bakterilerin kalça protezi ulaşarak orada enfeksiyon oluşturma olasılığı düşükte olsa vardır. Ameliyat sonrası, iki yıl içerisinde diş veya idrar yolları ile ilgili bir cerrahi işlem geçirecekseniz mutlaka kalça protezi ameliyatı olduğunuzu doktorunuza belirtmelisiniz. Özellikle diş çekimi, taş temizliği ve kanal tedavisi gibi işlemlerden bir saat önce uygun bir antibiyotik ile enfeksiyondan korunma önemlidir. Antibiyotiğin dozu ve süresi için mutlaka ortopedi doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

Bilgi Paylaşımları

27Mar
Prepatellar Bursit Nedir?

Bursit; deri, tendon, kas ve bağ gibi yumuşak dokuların alttaki kemiğin üzerinde rahatça hareket etm...

15Ara
Menisküs Fizik Tedavisi

Menisküs insan vücudunda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemi...

10Kas
Menisküs Yırtığı Nedir?

Genellikle sporcularda rastlanan bir hastalık olan menisküs yırtıkları, kişinin ani yön değiştirmesi...

Site Haritası