Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü…

Kalça Protezi Ameliyatı

kalça-protezi-ameliyatı-riskleri

Kalça-Protezi-Ameliyat-Uygulaması

Kalça protezi, iç-içe geçirilen metal ve plastik yuva ile metal bir top ve sap kısmından oluşan suni kalça eklemine verilen isimdir. Kalça Protezi ilk olarak 1950’li yıllarda uygulanmaya adım atmıştır. Günümüzde çeşitli materyaller ve uygulama teknikleri ile uygulanmaktadır. Daha çok metal-metal, metal-seramik uygulamaları tercih edilmekte, özellikle seramik modellerin kullanıma girmesi ile genç yaşlarda da başarı ile uygulanabilmektedir, protez ömrü ortalama 20-25 senedir.

Vücudunuzda yük taşıyıcısı olarak vazife meydana getiren eklemlerin en önemlilerinden biri, belki de en önemlisi olan kalça eklemi yıprandığında başvurabileceğiniz çözüm yolu ise kalça protezi ameliyatı olabilir. Protezin uygulama zamanını hastanın yaşı, cinsiyeti, ağrı durumu ve fonksiyonel kapasitesi belirler.

Total kalça protezinde başarı oranı %95’in üzerindedir. Yeni implant tasarımları ve seramik yüzeylerde bu sağkalım süresi 30 yılı bulmaktadır. Eğer implantta bir aşınma yada gevşeme olursa gözden geçirme cerrahisi ile yeni kalça protezi yapmak mümkündür.

Kalça protezi ameliyatı önemli bir ameliyat olup oldukça potansiyel riskleri beraberinde getirir. Bu riskler bununla beraber kişinin ek hastalıklarına da bağlı olduğundan cerrahi öncesi risklerle ilgili doktorunuzla konuşmanız gerekir. Buna rağmen kalça protezi ameliyatı kesin ellerde yapıldığında başarı oranı çok yüksek bir operasyondur.

Fizik tedavi ameliyat sonrası ilk gün hastanede başlamaktadır, peşinden evde veya bir fizik tedavi merkezinde devam etmektedir. İyileşme süreci bireyin yaşına, rehabilitasyona gösterdiği uyuma ve sıhhat durumuna nazaran değişmekle birlikte 2-3 ay içinde tam iyileşme tamamlanmaktadır. Taburculuktan sonra 6-8 hafta fizik tedavinin devamı önerilir.

Kalça Protezi Ameliyatı Öncesi

Operasyon hakkında sormak istediklerinizi sormaktan çekinmeyin. doktor ya da cerrahınız ameliyata hazırlık çerçevesinde egzersiz programı tavsiye edebilir. Bazı doktorlar, ameliyat öncesi sağlam bir kas yapısı ve esneklik programını izleyen kişilerin daha iyi neticelara ve iyileşme sürecine ulaştıklarına inanır. Doktorunuzla egzersiz programı hakkında konuşun.

Ameliyat öncesinde kıyafetlerinizin çıkarılması istenir ve hastane önlüğü giyilir. Genel anestezi ya da vücudun yarı alt kısmını uyuşturan spinal blok uygulanır. Kalça protez ameliyatında enfeksiyon yahut kan pıhtılaşması benzer biçimde olası komplikasyon riski olduğundan cerrahınız ameliyat öncesi antibiyotik ya da kan inceltici gibi prevantif ilaçlar verebilir.

Total Kalça Protezi Sonrasında Neler Olmakta?

Ameliyat sonrası, hastaların çoğunda kalça ağrıları geçmektedir. Günlük yaşamda belirgin düzelme görülür. Ameliyat sonrasında ağır işleri yapmanız uygun değildir. Bu türde ki ağır işler protezin erken aşınmasına neden olur. Ayrıca ameliyatın ardından özellikle ilk 6 ayda alçak sandelyelere oturman bacak bacak üstüne oturmak gibi eylemler uygun değildir. Bu gibi aşırı hareketler kalça ekleminin yerinden çıkmasına ve tekrarlayan ameliyatlara sebep olabilir. Namaz kılıyorsanız bunu sandalyede oturarak yapmanız gereklidir.

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça-Protezi-Ameliyatı-Sonrası

Kalça-Protezi

Yeni yapay eklem, sağlıklı bir kalça ekleminin doğal, kaygan hareketlerini öykünmek etmek için tasarlanmıştır.

Kalça protez ameliyatı teknikleri gelişmektedir. Cerrahlar daha azca invaziv cerrahi teknikleri geliştirmeye devam ettikçe bu tekniklerin standart yöntemlere oranlara iyileşme ve ağrı sürecini azaltması umulmaktadır. Fakat standart kalça ameliyatıyla daha az invaziv operasyonları karşılaştıran çalışmalar, karışık neticeler sunmaktadır.

Bu süreçte anestezinin tesiri geçerken hasta dinlenme odasına alınır. Hemşire yada diğer anestezi görevlileri hastanın kan basıncı, nabız, ağrı, uyanıklık ya da refah derecesini ve ilaca ihtiyaç duyma durumunu gözlem altında meblağ.

Kalça Protezi Ameliyatı Riskleri

Bu süreçte anestezinin tesiri geçerken hasta dinlenme odasına alınır. Hemşire veya öteki anestezi görevlileri hastanın kan basıncı, nabız, ağrı, uyanıklık yahut refah derecesini ve ilaca ihtiyaç duyma durumunu ghasret altında tutar.

Kalça protezi çoğu zaman güvenli bir ameliyattır fakat öteki cerrahi operasyonlar benzer biçimde komplikasyonlar oluşabilir. Bazıları ciddi durumlara ulaşsa da çoğunlukla başarılı bir halde tedavi edilir. Kalça protezinde oluşabilecek komplikasyonlar:

Kan Pıhtılaşması: Ameliyat esnasında damarlara meydana getirilen baskı ya da ameliyat sonrası azalmış bacak hareketleri sonucu bacaktaki damarlarda pıhtılaşma oluşabilir. Hekim, bu durumu önlemek için genellikle kan inceltici ilaçlar verir. Elastik çorap şeklinde basınç aletleri ve damarlardaki kan akışını artırma amacıyla egzersiz yapmak da pıhtılaşma riskini azaltır.

Enfeksiyon: İnsizyon bölgesinde yahut daha derinde yeni kalçaya yakın dokularda enfeksiyon oluşabilir. Çoğu enfeksiyon antibiyotikle tedavi edilir fakat proteze yakın ciddi enfeksiyonlar, protezin çıkarılıp yenisiyle değiştirilmesini gerektirebilir.

Çatlak: Ameliyat esnasında kalça ekleminin sağlıklı kısımlarında çatlaklar meydana gelebilir. Bazen, küçük olduğu için çatlak kendi kendine iyileşir. Daha büyük çatlaklar ameliyat esnasında tel, kablo yahut kemik dokusuyla çözülebilir.

Çıkık: Belli pozisyonlar yeni protezdeki yuvarlak yapının yerinden çıkmasına sebep olabilir. Bu durumu önlemek için kalça kısmında 90 derecelik eğilme gerçekleştirmeyin ve bacağın vücudun orta kesmini geçecek hareketlerden kaçının. Kalça yerinden çıkarsa, tabip atel kullanarak kalçanın yerine gelmesini sağlayabilir. Çıkık tekrarlanmaya devam ederse sabitleştirmek için ameliyat gerekir.

Gevşeme: Yeni çıkan implantlarla birlikte ender olarak görülse de yeni eklem kemiğe sağlam bir halde sabitlenmemiş olabilir veya kalçada ağrıya sebep olarak zamanla gevşeyebilir. Problemi düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

Protezin Kırılması: nadir olarak görülen bir başka olasılık de suni kalçanın ameliyattan birkaç yıl sonrasında kırılmasıdır. Kırık eklemi yenilemek için tekrar ameliyat gerekir.

Bacak Uzunluğunda Değişim: Cerrah durumu engellemek için gerekenleri yapar fakat kimi zaman yeni kalça bir bacağı diğerinden daha uzun ya da daha kısa hale getirebilmektedir.

Eklem Sertleşmesi: bazen eklem çevreındaki yumuşak sokular sertleşerek kalçanın hareket etmesini zorlaştırır (osifikasyon). Genellikle ağrıya yol açmaz. Osifikasyon riskiniz var ise doktorunuz ilaç yahut radyoterapi tavsiye edebilir.

Zamanla Aşınma ve Yırtılma: Protez kalça eklemi zaman içinde aşınabilir. Bundan dolayı, genç ve aktifken kalça protezi geçirdiyseniz ileriki yaşlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Fakat yeni materyaller implantları daha kalıcı hale getirmekte ve uzun bir süre ikinci kalça protezi ameliyatına gerek duyulmamaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça-Protezi-Nedir

Kalça-Protezi-Ameliyatı

Kalça ameliyatı %95’ın üzerinde başarıya haizdir. Ameliyat öncesi hissettiğiniz acının azalması ve eklemdeki hareket açıklığının artmasını bekleyebilirsiniz fakat ameliyat öncesi yapamadığınız hareketleri yapabilmeyi beklemeyin.

Operasyon sonrası hastalar 30 dakika -1 saat içinde ayılma odasında bekletilmekte ve sonra da odalarına alınmaktadır. Hastalar odalarına alındıktan sonrasında 2 saat içinde tamamen uyanık hale gelmektedir.  Ertesi gün hastalara bir walker yardımıyla kalkmalarına izin verilir. Ayağa kalkmadan önce 5 dakika kadar oturarak başın dönmediğinden kararlı olunmalı, baş dönerse uzanarak 1 saat sonra ayağa kalkma yeniden denenmelidir.

Hastanede (uygulamalar farklı olmakla birlikte) 5-7 gün kalacaksınız. 2. Gün fizyoterapist gelmiş olarak size yatakta yapmaya başlayacağınız egzersizleri gösterecek. 3. Gün yükseltilmiş bir tuvalete oturma- kalkma işlevini yapabileceksiniz. Dreniniz 2. Yada 3. Gün çekilecek ve pansuman yapılacaktır. Enfeksiyon bulguları 3. Günde başlar.

15. Gün yaranız doktorunuz tarafından görülecektir ve uygunsa dikişleriniz alınır. Dikiş alındıktan sonrasında fizik tedavi başlanır. Fizik tedaviniz genellikle haftada 3 gün olmak üzere 3. Ayın sonuna kadar devam edecektir. Neticeta kaliteli fizik tedavi en etkili faktörlerden biridir.

3.Hafta nihayetinde yürütecinizi bırakıp bir bastona geçebilirsiniz. Bastonu sağlam tarafınızda kullanmalısınız. İki taraflı operasyon olmuşsanız yürüteci 6. Haftaya kadar kullanabilirsiniz. 6-12 hafta içinde bastonunuzu tamamen bırakabilirsiniz.  8.Haftadan sonrasında daha aktif olabilirsiniz, araba kullanabilirsiniz fakat sportif aktivite halen yasaktır. 4. Ay sonucunda fizyoterapistiniz sportif aktivitelere yavaş yavaş başlatabilir. Tam spora dönüş 6 ay sonundadır.

Bilgi Paylaşımları

27Mar
Prepatellar Bursit Nedir?

Bursit; deri, tendon, kas ve bağ gibi yumuşak dokuların alttaki kemiğin üzerinde rahatça hareket etm...

15Ara
Menisküs Fizik Tedavisi

Menisküs insan vücudunda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemi...

10Kas
Menisküs Yırtığı Nedir?

Genellikle sporcularda rastlanan bir hastalık olan menisküs yırtıkları, kişinin ani yön değiştirmesi...

Site Haritası