Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü…

Kalça Kireçlenmesi

kalça-kireçlenmesi-ameliyatı

Kalça-Ameliyatı

Kireçlenme, eklem yüzeyini kaplayan kıkırdakların yıpranmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Kıkırdak ismi verilen kısım kemiklerin birbirlerine bakan yüzeylerinde yer edinen parlak ve ıslak bir özelliktedir. Kan dolaşımı yoktur. Herhangi bir şekilde hasar görür ve yapısı bozulursa eklem kayganlığı kaybolacağı için ağrı ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Tıbbi olarak “artroz” ismi verilen bu hastalık halk arasında “kireçlenme” ismiyle bilinir. Kalça Protezi ile hasta sağlığına kavuşturulur

 

 

Kalça Kireçlenmesi Nedenleri

Kalça kireçlenmesinin en önemli 2 sebebi yaş ve kilodur. Yaş ilerledikçe üzerinde tüm vücudun yükünü taşıyan eklem kıkırdağı sürtünmeye bağlı olarak incelir ve aşınır. Eğer vücut ağırlığı fazla ise bu sürtünme daha çok olacağından yıpranma hızı artar.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

İlk ve önemli şikayet ağrıdır. İlk zamanlarda uzun süre ayakta kalmakla, uzun yürüyüşlerle ve merdiven inme-çıkma sırasında ortaya çıkmaya adım atar. Dinlenmekle hasta rahatlar. Sadece zaman içinde hastalık ilerler ve daha kısa yürüyüşlerle kendisini göstermeye adım atar. Dinlenme süresi uzamaya başlar. Bu zamanda hastalar çoğu zaman ağrı kesici ilaçlar alarak rahatlamaya çalışırlar. Hastalığı daha ileri safhalarında istirahat esnasında ve gece uyku sırasında da ağrılar ortaya çıkar. Ağrı kesici ilaçların etki süreleri kısalır.

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

kalça-kireçlenmesi-tedavisi

Kalça-Kireçlenmesi-Belirtileri

Seçilecek tedavi yöntemine hastalığın şiddeti, hastanın yaşı ve genel durumuna bakılırsa karar verilmelidir. Erken ve orta safha, radyolojik filmlerde çok büyük değişimler izlenmeyen hastalara kilo verdirme, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile yardımcı olunmaya çalışılır. Sadece radyolojik olarak eklemin yapısının tamamen bozulmuş olduğu, diğer tedavi yöntemleriyle yardımcı olunamayan hastalara total kalça protezi ameliyatı yapılır. Total kalça protezi ameliyatında kıkırdağı tamamen yıpranmış olan tüm eklem yüzeyleri değiştirilir. Günümüz protezleri, tekniğine uygun olarak yapıldığında 20-25 yıl süreyle kullanılabilmektedir.

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatı

Ameliyatın, protez operasyonlarının yapılmasına uygun sterilizasyon özelliklerine sahip ameliyathanelerde yapılması enfeksiyon komplikasyonunun riskini en aza indirmek için önemlidir. Kan sulandırıcı ilaçlar kesilerek bunların yerine ameliyatta kanama riskini arttırmayacak başka ilaçlara geçilir. Ameliyatta, şayet hastanın genel durumu uygunsa belden aşağı bölgenin tamamen uyuşması sağlanır. Hastaya genel anestezi verilmesi şart değildir. Ameliyat averaj 1.5 saat kadar devam eder. Hasta ameliyatta 1 gün sonrasında yürüteç yardımıyla ayağa kaldırılarak yürütülür. Hastanede kalış süresi 4-5 gündür. Hastalar eve gittiklerinde yapmaları ihtiyaç duyulan egzersizler öğretilerek taburcu edilirler.

Sonuç olarak ileri derecede kalça kireçlenmesinde kesin tedavi total kalça protezi ameliyatıdır. Bu operasyon günümüz teknolojisinin getirmiş olduğu avantajlarla hastalara uzun yıllar boyunca normal yaşam kalitesi elde eden bir ameliyattır.

Bilgi Paylaşımları

15Ara
Menisküs Fizik Tedavisi

Menisküs insan vücudunda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemi...

10Kas
Menisküs Yırtığı Nedir?

Genellikle sporcularda rastlanan bir hastalık olan menisküs yırtıkları, kişinin ani yön değiştirmesi...

20Eki
Omuz Çıkığı Hakkında

Omuz Çıkığı Nedir? Üst kol kemiğinin omuz ile birleştiği nokta ile eklem kemiğinin birbirinden ayrıl...

Site Haritası