Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü…

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemik Erimesi Tedavisi

kemik-erimesinin-tedavileri

Kemik Erimesi Tedavisi

Kemik erimesinin tedavisi kemik yoğunluğu taramalarına, yaşa, cinsiyete, tıbbi geçmişe ve hastalığın şiddetine bağlıdır. Tedavi genelde hayat tarzında değişiklikleri, ve kemik yoğunluğunu artırmaya ve kemik kırılmalarının riskini azaltmaya yönelik ilaç tedavilerini içerir.

İlaçlar; Osteoporoz (kemik erimesi) tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmakla beraber sadece ilaç tedavisinden ibaret bir hastalık değildir. Yaşam biçimindeki değişiklikler, diyet değişiklikleri ve bazı koruyucu önlemleri de içeren çok yönlü bir tedavi gerekir. Osteoporozun önlenmesi ve tedavisi için:

Egzersiz; Mümkünse, düzenli kilo kontrolü sağlayan egzersizler (yürüme, koşma vb) kemik kaybını azalttığı ve yeni kemik oluşumunu sağladığı için devam ettirilmelidir. Doktorlar bunu sağlayabilmek için genelde en azından 3 haftalık periyodlarla 30 dakikalık egzersizler tavsiye eder.

Beslenme; Vücut kendi kalsiyumunu üretemediği için yüksek kalsiyumlu bir beslenme alışkanlığı gereklidir ve bu kemik kaybının hızını azaltır. D vitamini de kalsiyumun emilimini sağladığı için oldukça önemlidir.

Sigara, alkol ve kafein; Sigara içenler sigarayı bırakmalıdır. Alkol ve kafein alımı (çay, kahve ve kola vb) da sınırlandırılmalıdır.

Kırılma Riskini Azaltmak; Kemik erimesini ve kırılma riskini azaltmak için harekete ve günlük aktivitelere önem verilmelidir. Bu, ayakta durma güçlüğü yaşanıyorsa yardımlar, düşmelere neden olabilecek eşyaların kaldırılması ve banyo ve lavabo gibi yerlerde kaymayan hasırlar kullanmak gibi önlemleri içerebilir.

Yeterli Güneş Işığı Almak; Düzenli fakat orta derecede güneş ışığına maruz kalmak vücutta D vitamini üretilmesine yardımcı olur. Fakat aşırı güneş ışığı başka zararlar verebilir

Cerrahi Tedavi; Kırılmalar kemik erimesinin en temel sonuçlarıdır. Birçok kişi ameliyata başvurmadan iyileşmeyi tercih eder. Bazen bir kırılma cerrahi müdahale gerektirebilecek kadar şiddetli olabilmektedir.Kalça kırıkları kemik erimesi olan yaşlı insanlarda çok yaygındır.

Kemik Kırığı Tedavisi

kemik-kirilmasi

Kirik-kemik-nasil-anlasilir

Kemik kırılması ani olan bazı düşmeler, çarpmalar ve darbelerin alınması sonucunda oluşan sağlık problemlerinden biridir. Son derece acılı bir süreç olarak bilinmektedir. Kemik kırılması oluşmuş olan kısımda ilk olarak ağrı ve bazı şişkinlikler meydana gelir. Bazı esnalarda da kırılmış olan kemikler bazı kasları, deriyi ve etleri delebilmekte ve dışarıya kadar çıkabilmektedir.

Kırık oluştuktan bir süre sonra kırıkların yol açtığı türlerine göre bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi süreçleri zaman zaman hafif olabiliyorken bazen de zor süreçlere girilebilmektedir. Ek olarak belirtmek gerekirse kırık bölgesine sıcak veya soğuk tamponlar yapılabilmekte ve fizik tedavi cihazlarından da hızlı bir şekilde faydalanabilmektedir. Bu yöntemler yine kırığın hızlıca iyileşmesini sağlayabilmektedir.

 

 

 

Darbeler Sonucu Kırık ve Çatlamalar

kırık-çatlakları

Kırık-Çatlaklar

Darbeler sonucunda kemiklerde bazı kırıklar veya bazı çatlaklar oluşabilir. Oluşan kırıkların acıları yumuşak doku zedelenmesi ve çeşitli çatlaklara göre de değişimler sunabilmektedir.

Kapalı kırıklar kemik derinin üstüne çıkmamış ve kendini göstermemektedir. Açık olan kırıklarda kırık kemik ucu deriyi delmiştir ve artık dışarıya çıkmıştır. Açık olan kırık çeşitlerinde mikrop kapma olasılığı oldukça yüksektir.

Bilgi Paylaşımları

15Ara
Menisküs Fizik Tedavisi

Menisküs insan vücudunda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemi...

10Kas
Menisküs Yırtığı Nedir?

Genellikle sporcularda rastlanan bir hastalık olan menisküs yırtıkları, kişinin ani yön değiştirmesi...

20Eki
Omuz Çıkığı Hakkında

Omuz Çıkığı Nedir? Üst kol kemiğinin omuz ile birleştiği nokta ile eklem kemiğinin birbirinden ayrıl...

Site Haritası