Türkiye’nin, Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı, Diz ve Kalça Protezi Profesörü…

Blog

Çıkık Nasıl Anlaşılır?

Çıkık Nedir?

Eklemi oluşturan kemiklerin yer değiştirerek aralarında olan bağın sürekli olarak bozulmasıdır. Çıkıklar, ekleme dışarıdan gelen güçlü bir baskı ile oluşabileceği gibi doğuştan da bozuklar oluşabilmektedir. Bunun dışında eklemlerde oluşan iltihaplanmalar da çıkığa neden olabilir.

Çıkık Belirtileri Nelerdir?

Hastanın hareket ederken eylemlerini ağır gerçekleştirmesi ve aksaklık yaşaması, eklem bölgesinde belirgin çıkıntıların ve çöküntülerin gözlemlenmesi en önemli belirtilerdendir. Eklem bölgelerinin hareket ettirildiğinde, kemikten “gıcırtı” ve “kıtırtı” seslerinin çıkması da önemli bir belirtidir.

Çıkık olan yerde şişlik ve doku içinde-kanama olmuşsa morluk görülebilir. Eklemler arasında en sık omuz ekleminde görülür. Ayrıca dirsek, bilek, köprücük, başparmak, kalça, diz kapağı ve çenede de rastlanabilir. Çok işleyen eklemlerde, kapsülü dirençsiz olanlarda ve açılıp kapanma hareketi geniş olan eklemlerde daha sık görülür. Çıkıktan kuşkulanıldığı zaman eklem, hareket etmesini önleyecek biçimde sabitleştirip bir hekime gösterilmelidir.

 

 

15 Eylül 2017 Genel , , , , , ,
About MASTER

Leave a Reply