Ameliyat Sonrası Hastane Süreci

30 Ocak 2017

Protez ameliyatı sonrası hastanede yatış süreniz ortalama 4-5 gündür. Ameliyatan sonraki ilk gün fizyoterapi uzmanımız tarafından yataktan çıkartılıp ayağa kaldırılacaksınız. Ameliyat sonrasında takılan ağrı pompası nedeniyle erken hareket etmeniz daha kolay ve ağrısız olacaktır. Hastane de kaldığınız süre içerisinde fizik tedaviniz devam edecek, iskemleye oturup kalkma, tuvalet ihtiyacınızı giderme, merdiven inip çıkma gibi temel hareketleriniz hastane kalış süresi içerisinde yaptırılacaktır.

Cerrahi operasyon sonrası iyileşme döneminde yürüyüş ve hafif egzersizler doktorunuzun önerileri dahilinde yapılmalıdır. Yürüyüş ve bir takım kas güçlendirici egzersizler ameliyat sonrası hemen başlanmalıdır. Ancak aşırı aktiviteden (özellikle desteksiz tek başınıza tuvalete kalkmak gibi) veya hiç hareket etmemekten kaçınmalısınız.

Fizyoterapist size hangi hareketleri yapıp hangilerini yapmayacağınız konusunda yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası ilk kontrolünüz 15. Günde 2. Kontrolünüz 6. Haftada yapılacaktır.

Leave a Comment